O JK Bandu

Vznik big bandu a začátky

JK Band Pardubice (dříve J. K. Band Jaroslava Khaila) - swingový, jazzový a taneční orchestr vznikl v Pardubicích v roce 1990. Jeho vznik byl původně motivován oslavou 70. narozenin pardubického hudebníka a kapelníka Oskara Kmoníčka. Koncert uspořádaný k této příležitosti se uskutečnil 3. prosince 1990 v Kulturním domě Dubina v Pardubicích. Původně jednorázová akce se pro překvapivý velký zájem posluchačů změnila na pravidelnou koncertní činnost. Další koncert se konal rok poté 13. prosince 1991 a od tohoto okamžiku JK Band pořádá nepřetržitě své pravidelné koncerty. Ty se začaly pořádat ve velkém sále Domu kultury Dukla a později v Kulturním domě Hronovická a také v Sukově síni v Domě hudby. 

JK Band je velký swingový orchestr - BIG BAND - a navazuje na éru velkých pardubických tanečních a swingových kapel (orchestr ZK Hronovická Oskara Kmoníčka, orchestry Jaroslava Khaila, Jindřicha Pavlíka, Františka Bárty a dalších). Více o historii se dočtete také v našem zpravodaji ECHO. V samostatném článku se můžete dočíst podrobněji o vzniku a fungování velkých swingových a tanečních orchestrů v Pardubicích v letech 1950-1990.  Přejít na stránku

V začátku tvořili základ JK Bandu muzikanti z období swingové éry (např. také Jaroslav Lautner /bratr Zuzky Grohové/, později trumpetista u Karla Vlacha, nebo Bohuslav Ondráček, pianista a známý hudební skladatel, nebo pianista Jiří Vondráček, otec zpěvačky Heleny Vondráčkové). V orchestru se za dobu svého působení vystřídala celá řada výborných hudebníků a sólistů, mezi které vždy také patřili studenti základních uměleckých škol a studenti pardubické konzervatoře. JK Band funguje od samého začátku jako zájmové sdružení (spolek) hudebníků, kteří se tomuto koníčku věnují, stejně jako členové většiny podobných big bandů, ve svém volném čase.

Dirigenti - kapelníci

Zakladatelem JK Bandu byl známý pardubický hudebník a kapelník JAROSLAV KHAILkterý stál také v jeho čele od samého počátku až do svého předčasného úmrtí v prosinci 2006. Důležitými součástmi pro fungování orchestru bylo zajištění notového materiálu, zajištění koncertů a vystoupení a celkového zázemí, které měl JK Band nejdříve v Kulturním domě Dubina, Domě kultury Dukla a od roku 2003 v Kulturním domě Hronovická. Jaroslav Khail má velký podíl na současné podobě a úrovni orchestru. Po jeho odchodu převzal řízení orchestru Mgr. JINDŘICH PAVLÍK, který byl v té době ředitelem Základní umělecké školy Polabiny, pedagogem pardubické konzervatoře a současně skladatelem, vynikajícím aranžérem a bubeníkem orchestru. Jindřich Pavlík však v září 2008 náhle zemřel a orchestr musel po necelých dvou letech znovu řešit pozici kapelníka a dirigenta. V této nelehké situaci se orchestru dočasně ujal trombonista MILOSLAV MENŠÍK. Od ledna 2009 stál v čele orchestru v pozici hrajícího dirigenta saxofonista SLAVOMÍR FIDRA. Od června 2014 držel v ruce pomyslnou taktovku trombonista JIŘÍ TŘOS.

Od září 2019 vede orchestr manažer a saxofonista JK Bandu PAVEL KOPECKÝ.


Hosté koncertů 

Na koncertech s JK Bandem vystoupila také řada významných osobností, jako např. přední české zpěvačky Helena Vondráčková, Vlasta Průchová, Jana Koubková, Jitka Zelenková, Marta Kubišová, Marcela Králová, Gabriela Kočí, zpěváci Karel Hála, Laďa Kerndl, Milan Drobný, Richard Adam, Josef Sochor, Jakub Ryba, multiinstrumentalista Jiří Stivín, trumpetista Jan Jirucha & J. J. Jazzmen, baskytarista Pavel Ryba, pianista Ondřej Kabrna, muzikolog a houslista Jan Beránek, houslista Josef Zeman, flétnista Otto Ceral, hráčka na bicí Cécile Boiffin, klarinetista David Langášek, vokální skupiny Dobrý večer kvintet, Teptet Liberec, Voxtet, M. Singers, LHQ, Sunday Sextet a menší hudební uskupení Flétnový kvartet a Dixieland Lanškroun, Twin Q, Modern Drums Band, Corvus Quartet, Pink Elephants, Jazz Chat, JG Dix, Art Jazz Band, UŠI Jazz Band, Josef Vejvoda Trio, Otto Hejnic Trio a hráčka na cimbál Zuzana Lapčíková, nebo mladý týnišťský dixieland Black Buřiňos. Nejzajímavějšími hosty určitě byli v poslední době vokální sólisté: herec a zpěvák Josef Laufer nebo americký černošský zpěvák a jazzman Chuck Wansley.

Muzikanti JK Bandu měli také jedinečnou a již neopakovatelnou možnost zahrát si pod řízením samotného Gustava Broma. Právě dlouholetí sólisté orchestru, nesoucí i nadále jméno této legendy, trumpetista Jaromír Hnilička, trombonista Mojmír Bártek a Günter Kočí bývali velmi často hosty koncertů JK Bandu. Jejich vystoupení měla vždy úžasnou atmosféru a u publika sklízeli všichni tři sólisté zasloužený obdiv a ovace. Bohužel Jarda Hnilička a Günter Kočí už odešli hrát tam nahoru do muzikantského nebe. Foto Bromovci

JK Band vystupoval v uplynulých bezmála třech desetiletích v různých městech České republiky, a to buď na vlastních koncertech nebo při různých společenských událostech a akcích. Vystoupil několikrát i na hudebních festivalech a několikrát si zahrál i ve Vídni. V roce 2006 se JK Band pod vedením Jindry Pavlíka zúčastnil v legendárním „Studiu A“ živé nahrávky koncertu k výročí 100. narození Jaroslava Ježka, kde vystoupil na pozvání Big Bandu Českého rozhlasu řízeného Václavem Kozlem. Na tomto živém koncertu vystoupili za doprovodu rozhlasového big bandu také Rudolf Pellar a Karel Černoch. Program koncertu

Velmi příznivé ohlasy u publika měly tematicky zaměřené koncerty, kdy JK Band připravili pásma například "Vzpomínka na Karla Vlacha a Milana Chladila", "Vzpomínka na Evu Olmerovu", koncerty jako pocta Louisi Armstrongovi, Georgi Gershwinovi, Elle Fitzgerald, Franku Sinatrovi, Count Basiemu a Duke Ellingtonovi, "Večer filmových a muzikálových melodií", "JK Band hraje Ježka", "Pardubická(ý) jazzová(ý) říje(n)" nebo "Tak hrával Glenn Miller" v replikách originálních amerických vojenských uniforem. Úspěch měly i koncerty v Domě hudby pod názvem "Velký svátek swingu", kde jako hosté vystoupil královéhradecký Big Band Aldis, Blue Star Václava Marka, Taneční jazzový orchestru ZUŠ Havlíčkova, Velký swingový orchestr z České Třebové nebo Polenský big band.



Shrnutí koncertní činnosti JK Bandu za období 1990 - 2010

Zpracoval:  Ing. Rudolf Diblík

Není účelem následujících řádků vyčerpávajícím způsobem popsat činnost orchestru za uplynulých dvacet let. Ta byla velmi rozsáhlá a neomezovala se pouze na swingové koncerty, kapela každoročně hrála na plesech a při různých slavnostních příležitostech, koncertovala i v jiných městech a dokonce hrála několikrát i v zahraničí. Nicméně to, čím si hlavně získala popularitu a početnou obec příznivců, a na co byl její zakladatel Jarda Khail nejvíce pyšný, byly a jsou především swingové koncerty. Připomeňme si krátce jejich historii.

  • 1990 - Známý pardubický muzikant a kapelník Oskar Kmoníček se dožíval 70 let. Tento vynikající klarinetista a saxofonista působil ve čtyřicátých letech minulého století v profesionálních orchestrech Karla Vlacha, Gustava Broma a Jaroslava Maliny a v roce 1950 založil v Pardubicích první velký swingový orchestr. Jaroslav Khail se rozhodl, že k této příležitosti uspořádá narozeninový koncert a že sestaví z místních muzikantů velký swingový orchestr, tedy plnohodnotný bezmála dvacetičlenný big band. Po několika zkouškách se podařilo nazkoušet celý repertoár a koncert se konal 3. prosince 1990 v Kulturním domě Dubina v Pardubicích. Ohlas publika byl opravdu nevídaný, což rozhodlo o tom, že orchestr pokračoval dále v činnosti a zrodila se myšlenka na pořádání pravidelných vánočních koncertů. Zpočátku byly značné problémy se zajištěním notového materiálu. Kapelníkovi se však podařilo získat cenné tituly z notového archívu Československého rozhlasu a dalších orchestrů. Významně tehdy kapele také vypomohl královéhradecký kapelník Miroslav Mužík a Jiří Hasal, vlastními aranžmá přispěl František Bárta a Jiří Štusák, ale dokonce i sám Václav Hybš, rodák z Police nad Metují a od dětství přítel Jaroslava Khaila.
  • 1991 - První vánoční koncert se konal 13. prosince 1991 opět v KD Dubina. Big band převzal název používaný již v osmdesátých letech pro taneční kapelu působící pod KD Dukla a začal vystupovat jako "J. K. Band Jaroslava Khaila". Hosté – Jazz Q Základní umělecké školy v Pardubicích a Lanškrounský dixieland.

  • 1992 - 7. května se uskutečnil první jarní koncert v Pardubicích, rovněž v KD Dubina. Hosté – Jazz Studio Václava Říhy a jazzová zpěvačka Jana Koubková, která celý koncert rovněž provázela mluveným slovem. Na jarní koncert byla pozvána i liberecká vokální skupina Teptet. Zasáhla však chřipka, dvě členky skupiny onemocněly. Jaroslav Khail hledal záskok a tak oslovil Zuzku Grohovou, která od té doby zůstala JK Bandu věrná až dosud. Na vánočním koncertu vystupuje Zuzka Grohová. Hosty pořadu vánočního koncertu jsou Vlasta Průchová, liberecký Teptet a flétnista Otto Ceral, moderátorem se stává Mgr. Miloslav Kučera.
  • 1993 - Koncerty se z kapacitních důvodů přesunují do většího sálu Kulturního domu na Dukle. Do orchestru přichází na jeden rok pianista Jiří Vondráček, otec Heleny Vondráčkové. Hosté jarního koncertu – Helena Vondráčková, Lanškrounský dixieland a dívčí Stop trio z Mladé Boleslavi. Na přání posluchačů pozval Jarda Khail na vánoční koncert jako zpěvačku i moderátorku opět Janu Koubkovou, dalšími hosty byli Josef Vindeman, Teptet z Liberce a Jiří Kožnar se svými hosty.
  • 1994 - Na jarním koncertu hraje sólové skladby v té době první trumpetista Vlachova orchestru Jaroslav Lautner, bratr zpěvačky Zuzky Grohové, dále vystoupil chlapecký kvartet The Swing´s, zpívající jazz a swing. V rámci vánočního koncertu oslavil orchestr pětiletou činnost a jako hosty pozval většinu zpěváků, kteří s ním již dříve vystupovali – Janu Koubkovou, liberecký Teptet, Lanškrounský dixieland, Stop trio z Mladé Boleslavi, Jirku Štusáka.
  • 1995 - jarní koncert zpestřil historkami o svém orchestru Gustav Brom, kapela si pod jeho taktovkou zahrála skladbu Americká patrola. Dalšími hosty byli Dobrý večer kvintet z Prahy a pardubický Gaudium kvartet. Hosty vánočního koncertu byli Jitka Zelenková, Jaromír Hnilička a Gaudium kvartet.
  • 1996 - Jarní koncert již potřetí zpestřila zpěvem i mluveným slovem Jana Koubková, přijel Lanškrounský dixieland a jako host si zabubnoval Jindra Pavlík. Pozvání na vánoční koncert přijali pražské jazzové seskupení Twin Q, Josef Sochor a Jindra Pavlík. Od tohoto koncertu přebírá roli moderátora po Mgr. Miloslavovi Kučerovi Mgr. Renata Klečková.
  • 1997 - Od tohoto roku se pravidelně jarní a vánoční koncerty hrají i v Chrudimi a vánoční koncerty v evangelickém kostele v Třebechovicích pod Orebem. Jarní koncert v Pardubicích byl bez mimopardubických hostů, zpestřením byla dixielandová skupina z členů orchestru. Milým a výjimečným hostem jarního koncertu v sále chrudimského Muzea byla zpěvačka Helena Vondráčková. Jindra Pavlík uvedl a dirigoval druhou část své Jazzové suity. Na vánočním koncertu poprvé hostuje Laďa Kerndl, dále vystoupili flétnista Otto Ceral a pianista Jirka Štusák.
  • 1998 - Jarní koncert obsadili Brňáci, spolu s Laďou Kerndlem přijeli i „Hniličkovo dixielandoví sirotci“ – Jaromír Hnilička, Günter Kočí a Mojmír Bártek. Jindra Pavlík řídil provedení třetí části své Jazzové suity. Vánoční koncert v Chrudimi se přesouvá z Muzea do Divadla Karla Pippicha. Hostem vánočních koncertů byl Jiří Stivín a zpěvačka Eva Pilná.
  • 1999 - Jarní koncerty byly věnovány stému výročí narození D. Ellingtona. Zahrát a zazpívat přijelo již podruhé z Brna Hniličkovo dixielandové trio a pražský pěvecký kvintet M. Singers. Poprvé na koncertech vystoupil Modern Drums Band Jindry Pavlíka. Od tohoto roku se stává koncertní vystoupení JK Bandu pravidelnou součástí městských oslav v Pardubicích počátkem října. Tento koncert se konal na scéně VČD v Hronovické ulici, jako host se představil Laďa Kerndl. Na vánoční koncerty přijela Jitka Zelenková a liberecký Teptet. Poprvé se představil nově založený pětičlenný pěvecký sbor J. K. Singers, který se stává trvalou součástí kapely. Vystoupil i Modern Drums Band.
  • 2000 - Na jaře orchestr oslavil desáté výročí svého založení. Na koncertech vystoupili v plné sestavě Brňáci (Laďa Kerndl a Hniličkovo dixielandové trio) a dále také nově vzniklý pěvecký soubor J.K.Singers ve složení Radka Melicherová, Veronika Jandíková, Lucie Khailová, Richard Köhler, Luboš Soukup a Martin Profous. V Chrudimi navíc zahráli bývalí sólisté orchestru Jirka Štusák a Ladislav Hruš, zazpíval Josef Sochor. Kapelník Jarda Khail a s ním i celý orchestr obdržel zejména i od hostů celou řadu pochvalných gratulací a přání. Říjnový koncert v KD Hronovická byl věnován Louisi Armstrongovi. Celou řadu jeho skladeb prezentoval nejen JK Band, ale i host – pražská formace J. J. Jazzman, jejíž styl a repertoár připomíná kapelu Louise Armstronga. Zatímco v Chrudimi byla hlavním hostem vánočního koncertu Jana Koubková, v Pardubicích vystoupil pražský dixielandový soubor J. J. Jazzman, jehož vedoucí, trombonista Jan Jirucha, opět výborně napodoboval zpěv Louise Armstronga.
  • 2001 - Jarní koncerty vedle tradičně dobré swingové hudby ovládly plně zpěvačky, kromě kmenových zazpívala Marta Kubišová a v té době teprve čtrnáctiletá Andrea Netolická. Hosty doplnil Modern Drums Band. V rámci vánočních koncertů vystoupili jako hosté Milan Drobný a Snežana Vukčević.
  • 2002 - Jarní koncert byl z části věnován písním, které zpívali Eva Olmerová a Gustav Brom. Pozvání přijali Bromovi sólisté Jaromír Hnilička, Mojmír Bártek a Günter Kočí, z Lanškrouna přijel zpěvák Jakub Ryba. Zuzku Grohovou doplnila místo Zuzky Hejdové nová stálá členka kapely Snežana Vukčević. Vánoční koncerty doplnilo vystoupení pražského šestičlenného pěveckého souboru Voxtet z Třešti a Jakub Ryba. V pěveckém souboru J.K.Singers vystoupila poprvé na vánočním koncertu i zpěvačka Milena Kvapilová (dnes Dobrovolná), která se později stala kmenovou zpěvačkou JK Bandu.
  • 2003 - Jarním koncert byl přímých pokračováním jarního koncertu z předešlého roku. Zazněla druhá část písní, zpívaných Evou Olmerovou, přijeli stejní hosté, Hniličkovo dixielandové trio a Jakub Ryba. Jarda Khail přišel s nápadem v rámci městských slavností v Pardubicích v říjnu rozšířit swingový koncert o další kapelu, který magistrát přijal. Tohoto roku se konal historicky první Velký svátek swingu, v Sukově síni společně vystoupily JK Band a Big Band Aldis z Hradce Králové. Vánoční koncert byl s ohledem na blížící se sté výročí od narození a šedesátileté výročí od úmrtí z části věnován Glennu Millerovi. Opět přijel Voxtet, dále se představila zpěvačka Lubica Smitková. Jako sólový zpěvák kapely se poprvé představil Richard Köhler. Nejen z důvodů rekonstrukce, ale i z finančních důvodů byl tento a všechny další jarní a vánoční koncerty přesunuty do Kulturního domu Hronovická.
  • 2004 - Zpestřením jarních koncertů byla dixielandová skupina z vlastních hráčů kapely, hostem byl vynikající brněnský houslový virtuos Jan Beránek. Koncert byl z části věnován stému výročí narození Counta Basieho. Na koncertu také vystoupila dixielandová formace PAŘÍME-S-DÍFK-A-MY. Tento netradiční název skupiny vychází ze jmen hráčů JK Bandu, ze kterých byla sestavena: PA-Pavlík, ŘÍ-Říha, ME-Menšík, S-Stelzer, DI-Diewok, F-Fidra, K-Karásek, A-MY-a my všichni ostatní :-) V říjnu v rámci městských slavností byl pod názvem Velký svátek swingu /2/ uskutečněn společný koncert JK Bandu s Polenským Big Bandem Polná. Vánoční koncerty se tentokrát lišily, v Chrudimi vystoupil jako host Karel Hála, zatímco v Pardubicích byl hostem houslista Jan Beránek a zpěvák Jakub Ryba. Na obou koncertech zazněl i Modern Drums Band. Spolupráci s orchestrem ukončil nastávající lékař Richard Köhler.
  • 2005 - K 15. výročí založení orchestru byla část jarního koncertu věnována skladbám z jeho počátku. Z Brna přijelo oblíbené Hniličkovo trio a rovněž Jan Beránek. Dalším hostem byl zpěvák Josef Sochor. Na Velký svátek swingu /3/ v říjnu sekundoval JK Bandu Velký swingový orchestr Kulturního centra Česká Třebová. Vánoční koncert byl opět zčásti věnován průřezu patnáctileté činnosti JK Bandu, hostem byla se svými gospely Lubica Smitková.
  • 2006 - Onemocněl kapelník, v podstatě celý rok jej za dirigentskou taktovkou zastupoval Jindra Pavlík. Spolupráci s kapelou ukončila Snežana Vukčević. Jarní koncert byl zaměřen na skladby, zpívané Frankem Sinatrou. Přispěl k tomu i host Jakub Ryba. Říjnový Velký svátek swingu /4/ odehrál JK Band společně s Václavem Markem a jeho Blue Star. Vánoční koncert se poprvé uskutečnil bez hostů, část repertoáru obsahovala skladby Jaroslava Ježka. Stalo se to, co si nikdo nepřál. Pár dnů před koncertem odešel Jarda Khail.
  • 2007 - Pomyslné kapelnické žezlo převzal Jindra Pavlík. Zatímco jarní koncert v Chrudimi proběhl v obvyklé formě, hostem byl pěvecký komorní soubor Zastaveníčko z Litvínova, v Pardubicích se koncert přesunul do Sukovy síně a společně s JK Bandem vystoupil Big Band Aldis z Hradce Králové. Na říjnový Velký svátek swingu /5/ byla vedle JK Bandu pozvána Jana Koubková s klavíristou Ondřejem Kabrnou. Vedle Zuzky Grohové se jako zpěvák orchestru poprvé představil Michal Hulín. Vánoční koncerty se opět trochu lišily. Zatímco v Chrudimi byla třešničkou na dortu již po několikáté bromovská trojice Hnilička-Bártek-Kočí, do Pardubic z nich přijel pouze Mojmír Bártek, ale přivezl s sebou vynikajícího původem kubánského trumpetistu Lazaro Cruze.
  • 2008 - Hostem jarních koncertů byla sólistka orchestru Gustava Broma, vynikající jazzová zpěvačka Gabriela Kočí. Bohužel tento koncert byl posledním pro kapelníka Jindru Pavlíka, v létě po krátké nemoci následoval Jardu Khaila. Za kapelnický pult se dočasně postavil Míla Menšík. Říjnový swingový koncert odehrál JK Band bez další kapely, ale s hostem Milanem Drobným. Vánoční koncerty byly věnovány stodesátému výročí narození George Gershwina. Ke kmenovým zpěvačkám se přidala jako jediný host Zuzka Hejdová.
  • 2009 - Novým kapelníkem se stává Slávek Fidra. V podstatě celé jarní koncerty byly věnovány hudebním odkazům Duka Ellingtona, Counta Basieho a Glenna Millera. Jako hosté vystoupili pianista Jiři Štusák a flétnista Otto Ceral. Říjnový koncert uváděl společně s Renatou Klečkovou Alfréd Strejček, jako host vystoupil Corvus Quartet, složený z profesionálních hudebníků Komorní filharmonie Pardubice. Vánoční koncert byl velmi různorodý. Vedle swingových skladeb zazněl i čistý komorní jazz v podání Jazz chatu – jazzového kvartetu Otto Cerala, další host, Lubica Smitková, zazpívala několik gospelů. Zazněly i vánoční písně.

Zpět