O JK Bandu

Naše činnost a repertoár

Náš orchestr hraje v klasickém big bandovém obsazení. Tomu odpovídá i náš repertoár a aranžmá skladeb. Na samém začátku vzniku orchestru se jednalo výhradně o klasické swingové skladby a standardy z éry velkých big bandů (orch. Glenna Millera, Counta Basieho, Duke Ellingtona, Benny Goodmana aj.) V pozdější době to byly skladby našich swingových orchestrů Karla Vlacha, Karla Krautgartnera, Gustava Broma nebo Tanečního orchestr Čs. rozhlasu. Postupně jsme do programu koncertů zařazovali i jiné hudební styly - jazz, jazz-rock, latin-jazz, dixieland, funky a skladby modernějších stylů a kompozic světových a českých autorů. V současné době zůstává i nadále základním hudebním prvkem našeho repertoáru klasický swing. 

Výběr repertoáru však vždy přizpůsobujeme charakteru vystoupení a požadavkům pořadatele akce. Hrajeme nejen k poslechu, ale i k tanci. Pro takové příležitosti vybíráme především taneční skladby včetně většiny standardních a latinsko-amerických rytmů, od valčíku, waltzu, polky až po rock'n'roll, jive, cha-chu, sambu atd. Nemohou samozřejmě chybět ani populární, popové, muzikálové, filmové nebo beatové melodie a písně, ve kterých se mohou uplatnit naše zpěvačky nebo jiní vokální sólisté. 

Velký prostor se snažíme věnovat i české hudební scéně, proto zařazujeme skladby a písně mnoha českých autorů. Jejich výčet by byl dlouhý, ale např. jsou to Josef Kainar, Bedřich Nikodém, Jaroslav Ježek, Harry Macourek, Kamil Běhounek, Karel Svoboda, Karel Růžička, Jiří Šlitr a další. Do big bandových aranžmá jsme převedli i několik krásných autorských písniček Zuzky Grohové, která si i mimo to ke swingovým standardům píše vlastní české texty. Stejně tak se snažíme k písním vybírat české texty našich předních textařů. Zde stojí za zmínku i ocenění na Mezinárodním hudebním festivalu v České Kamenici 2017, kde Zuzka Grohová získala v autorské soutěži za svoji píseň Nepozvaný host 3. místo (z 12 soutěžních skladeb).

Naše pravidlené jarní a vánoční koncerty zaměřujeme tematicky a věnujeme se aktuálním výročím, což naši pravidelní posluchači dobře vědí. V posledních letech jsme se tak věnovali významným výročím od narození českých a světových hudebníků a interpretů, jako byli např. Karel Vlach (100), Milan Chladil (85), Eva Olmerová (80), Karel Hála (85), Josef Kainar (100), Jaroslav Ježek (110), Karel Krautgartner (95), Vladimír Dvořák (90), Glenn Miller (110), George Gershwin (120), Irving Berlin (130), Leonard Bernstein (100), Frank Sinatra (100), Ella Fitzgerald (100) a další.

Snažíme se také reagovat i na modernější hudební směry, které prosazují novodobé big bandy, jako např. Phil Collins Big Band, Sammy Nestico & Quincy Jones Big Band nebo Big Phat Band Gordona Goodwina, jejichž skladby a náročnější aranže zařazujeme do repertoáru. Významným přínosem od samého vzniku orchestru byla dlouholetá spolupráce s pardubickým skladatelem a aranžérem Františkem Bártou, který pro JK Band napsal desítky vynikajících aranží a zkomponoval také několik vlastních skladeb (Pantograf, Tanec s ďáblem, Velká pardubická, Go Saxes a další). Celou řadu skladeb zaranžoval i bývalý bubeník a dirigent Jindra Pavlík. V současné době pro nás 'na míru' aranžují nejčastěji Jiří Štusák, Radek Škeřík nebo náš pianista Petr Diewok.

Za největší úspěch činnosti JK Bandu lze považovat vysokou návštěvnost koncertů a jejich báječnou atmosféru. Za to patří dík všem posluchačům a věrným příznivcům, protože bez nich by se swing živě hraný stal pouze nostalgickou vzpomínkou. Poděkování patří samozřejmě i všem partnerům a sponzorům a zejména statutárnímu městu Pardubice, bez jejichž podpory by JK Band mohl jen těžko existovat.

Důležitá je spolupráce s Východočeským divadlem Pardubice. JK Band již v roce 1995 a 2005 vystupoval na Divadelním bále v pardubickém Ideonu, po letech došlo na obnovení spolupráce. Protože v hereckém souboru pardubického divadla jsou nejen vynikající herečky a herci, ale zároveň i vynikající vokální sólisté, v současné době s JK Bandem vystupují jako hosté (kromě vystoupení na Divadelním bále) někteří ze členů souboru i na vlastních koncertech JK Bandu, jako např. Martina Sikorová, Petra Janečková, Jana Ondrušková, Milan Němec nebo Josef Pejchal.

Zajímavým projektem bylo i několik společných koncertů s Komorní filharmonií Pardubice, kdy vystoupily na jednom pódiu v Sukově síni Domu hudby společně oba orchestry pod vedením dirigenta Stanislava Vavřínka. V originálních swingových úpravách pro komorní orchestr a big band zazněly slavné swingové a jazzové skladby.Zpět